PORADY

JAK ZADBAĆ O NASZEGO SZCZENIAKA ? 

-----------------------------------------------------------------------------------

* Kilka pierwszych dni po przybyciu szczenięcia do Państwa domu przeznaczonych jest na aklimatyzację. W miarę możliwości prosimy ograniczać kontakt z innymi psami, butami itp. W tym czasie podajemy pokarm, który szczenię otrzymywało wcześniej /należy o niego zapytać poprzedniego opiekuna szczenięcia/. Jeśli zmieniamy karmę, należy to robi stopniowo.

* Leki do ODROBACZENIA podajemy min. 2 razy. Szczenię powinno zostać odrobaczone przed pierwszym szczepieniem i później w odstępach min. dwutygodniowych przed następnymi. Lek do odrobaczenia mogą Państwo kupić w lecznicy /trzeba znać wagę szczenięcia/ i podać sami. W przypadkach wątpliwych można wykonać badanie kału w kierunku pasożytów pozostawiając próbkę kału w lecznicy. U psów dorosłych należy podawać leki do odrobaczenia co pół roku, niekiedy częściej /zarobaczenie, kobieta w ciąży lub małe dzieci w domu/.

* Prosimy, aby przynosząc szczenięta do lecznicy, nie pozwalali Państwo im na dotykanie czegokolwiek, nie stawiali na podłodze.

* SZCZEPIENIA należy wykonywać po uprzednim odrobaczeniu zwierzęcia. Pierwszą szczepionkę można podać w wieku 7-8 tygodni /NobiVac Puppy DP; nosówka, parwowiroza/, następne szczepionki podawane są najczęściej w wieku 10-11 tygodni /przeciwko nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parwowirozie, kaszlowi kenelowemu, leptospirozie/ i 13-14 tygodni /powtórzenie w/w/. Powyższy schemat należy oczywiście omówić z lekarzem, być może ulegnie zmianie w przypadku Państwa podopiecznego. Szczepionka przeciwko wściekliźnie podawana jest dopiero po zakończeniu innych szczepień i odrobaczania, zazwyczaj w 4 miesiącu życia. Kolejne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie wykonywane są po roku. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe.

* W zasadzie szczenię może WYJŚĆ na ulicę dopiero po szczepieniu w wieku 10-11 tygodni. Jeśli mają Państwo ogrodzony, zabezpieczony teren, można je tam wypuszczać wcześniej. Zalecane jest wynoszenie go wcześniej na rękach na dwór; szczenięta w tym okresie bardzo intensywnie się uczą. Wskazana jest konsekwencja w postępowaniu ze szczenięciem, muszą Państwo pokazać mu jego miejsce w stadzie, strać się zawsze go UCZYĆ.

* Sposób ŻYWIENIA szczenięcia zależy od Państwa wyboru. Najprostsze i w gruncie rzeczy najtańsze jest żywienie karmami przeznaczonymi dla szczeniąt. Zapewnią one wszystkie niezbędne składniki /niekiedy szczenięta ras dużych i olbrzymich wymagają jeszcze dodatków/. Rodzaj karmy dobrze jest omówić z lekarzem. Jeśli podają Państwo pokarm przygotowywany w domu, wymaga to zazwyczaj dodatku preparatu mineralno-witaminowego np. Salvical. Zawsze dobrze jest podawać szczenięciu pokarm urozmaicony, dodawać do karmy ser biały, owoce, warzywa, jogurty naturalne, kefiry.

* KĄPIELE należy wykonywać tylko, kiedy są one konieczne.

* Zalecane jest kontrolowanie CZYSTOŚCI USZU co kilka-kilkanaście dni i czyszczenie ich, o ile to konieczne, wacikami nasączonymi preparatami do czyszczenia uszu /np. Epi-Otic, Otifree/.

* W okresie występowania KLESZCZY dobrze jest stosować preparaty zabezpieczające /np. Bravecto, Advantix/ lub specjalne obroże. Preparaty te zabezpieczają zazwyczaj też przed pchłami. Ulotka dotycząca tych preparatów wyłożona jest zazwyczaj w recepcji.

* STERYLIZACJĘ suczki można przeprowadzić jeszcze przed pierwszą cieczką; zabieg wykonany w tym czasie redukuje niemalże do minimum ryzyko wystąpienia później u suki nowotworów gruczołu mlekowego. Z medycznego punktu widzenia wykonanie WCZESNEJ STERYLIZACJI nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji. Praktykowana jest także sterylizacja suk w wieku późniejszym.

* Możliwe jest stosowanie PREPARATÓW ANTYKONCEPCYJNYCH zapobiegających występowaniu cieczki, jednak ich stosowanie pociąga za sobą pewne ryzyko wystąpienia stanów zapalnych narządu rodnego. Dlatego zalecamy raczej sterylizację suk.

* Zalecamy wszczepianie szczeniętom MIKROCZIPÓW IDENTYFIKACYJNYCH, których numer wprowadzany jest do ogólnoeuropejskiej bazy danych. W razie zagubienia się psa, łatwo będzie znalazcy odnaleźć Państwa. Poza tym czytelne,trwałe oznakowanie psa jest warunkiem swobodnego podróżowania z czworonogiem po Europie.

* Jeśli szczenię będzie mieszkało z dzieckiem, być może pomocny może okazać się program edukacyjny dla dzieci BLUE DOG pomagający wyrobić w dziecku nawyki właściwe dla postępowania z psem (książeczka i interaktywna gra komputerowa). Projekt Blue Dog skutecznie zmniejszył ilość incydentów pogryzień dzieci przez psy w Europie Zachodniej. Możemy też zorganizować szkolenie Blue Dog w przedszkolu Państwa Dzieci (osoba z certyfikatem oraz specjalnie przeszkolony pies).

* Szczeniąt poszczególnych ras mogą dotyczyć jeszcze szczególne zalecenia.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numerem 501 040 784

 POSTĘPOWANIE Z KOCIAKAMI

----------------------------------------------

*Kilka pierwszych dni kociaka po przybyciu do Państwa domu przeznaczony jest na aklimatyzację. W tym czasie podajemy jedzenie, które kocię otrzymywało wcześniej (warto zapytać poprzedniego Właściciela).Jeżeli zmieniamy karmę należy to robić stopniowo.

*ODROBACZANIE podajemy min.2 razy (zazwyczaj więcej razy).Kocię powinno zostać odrobaczone przed pierwszym szczepieniem i następnie w odstępach 2 tygodniowych przed następnym. Lek do odrobaczenia mogą Państwo kupić w lecznicy (musimy znać wagę kociaka) i zrobić to sami lub na miejscu w lecznicy. W przypadkach wątpliwych można wykonać badanie kału w kierunku pasożytów ,pozostawiając próbkę kału w lecznicy. W późniejszym wieku należy podać lek do odrobaczenia co pół roku, niekiedy częściej (zarobaczenie, kobiety w ciąży, małe dzieci w domu).

*Prosimy, aby przynosząc kocię do lecznicy, nie pozwalali mu Państwo na dotykanie czegokolwiek, nie stawiali na podłodze.

*SZCZEPIENIA należy wykonać po uprzednim odrobaczeniu. Pierwszą szczepionkę przeciwko chorobą zakaźnym można podać w wieku 8-9 tygodni ,następna szczepionka podawana jest najczęściej w wieku 11-12 tygodni. Powyższy schemat należy omówić jeszcze z lekarzem w trakcie wizyty być może ulegnie on zmianie u Państwa podopiecznego/podopiecznej. Ewentualna szczepionka przeciwko wściekliźnie jest podawana po zakończeniu innych szczepień i odrobaczania. Następna szczepionka przeciwko chorobą zakaźnym powtarzana jest po roku a następnie co 2-3 lata. Szczepienie przeciwko BIAŁACZCE ZAKAŹNEJ kotów podajemy kotom TYLKO kotom z grupy ryzyka(wychodzące, żyjące z kotem zarażonym wirusem białaczki).Jeśli Państwa kot jest niewiadomego pochodzenia czy też z ulicy (zalecamy wykonanie testu na obecność wirusa białaczki kotów z krwi wynik po ok. 15 minutach. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy Pastwo będą łączyli takiego kota z innymi kotami.

*Sposób ŻYWIENIA kociąt zależy od Państwa wyboru.Najprostsze, najbardziej odpowiednie i w gruncie rzeczy najtańsze jest żywienie karmami przeznaczonymi dla kociąt. Zapewnią one wszystkie niezbędne składniki. Kilka takich karm znajdą Państwo w regałach w poczekalni. Rodzaj karmy dobrze jest omówić z lekarzem. Jeśli podają Państwo pokarm przygotowywany w domu, wymaga to zazwyczaj dodatku preparatu mineralno-witaminowego. Zawsze dobrze jest podawać kociętom pokarm urozmaicony. Podawanie mleka krowiego może wywoływać biegunki,

próby jego wprowadzania muszą być ostrożne.

* KĄPIELE należy wykonywać tylko wtedy, kiedy są konieczne. Koty zazwyczaj bardzo dbają o swoje futro.

* Zalecane jest kontrolowanie CZYSTOŚCI USZU co kilka-kilkanaście dni i czyszczenie ich, o ile to konieczne, wacikami nasączonymi preparatami do

czyszczenia uszu /np. Otosol, Otifree, Epi-Otic/.

* STERYLIZACJĘ kotki/KASTRACJĘ kota można przeprowadzić po uzyskaniu przez nie dojrzałości fizycznej. Obecnie istnieje tendencja do wykonywania wczesnej sterylizacji/kastracji, nawet w wieku 5-6 miesięcy. Z medycznego punktu widzenia takie postępowanie nie ma żadnych negatywnych konsekwencji, a pozwala na wyeliminowanie ryzyka niechcianej ciąży i redukuje niemalże do minimum ryzyko wystąpienia u kotki nowotworów gruczołu mlekowego.

* Istnieje możliwość podawania kotce leków antykoncepcyjnych /w postaci zastrzyków lub tabletek/ w celu niedopuszczania do występowania zachowań płciowych /ruja, posikiwanie, hałas/. Jednak takie postępowanie pociąga za sobą ryzyko wystąpienia stanów zapalnych narządu rodnego, dlatego POLECAMY RACZEJ STERYLIZACJĘ KOTKI.

* Prosimy o kupienie dla kota KLATKI transportowej otwieranej od góry/ ze zdejmowanym dachem. Umożliwi ona bezpieczny transport Państwa zwierzęcia. Nie polecamy klatek wiklinowych.

* W oknach Państwa mieszkania należy zamontować SIATKI, aby zwierzę nie wypadło/zgubiło się. W oknach uchylnych kot może się zaklinować, prosimy nie pozostawiać ich uchylonych przed wyjściem z domu.

* Zalecamy wszczepienie kociakowi mikroczipa identyfikacyjnego podskórnie. W razie zagubienia się kota, po odczytaniu numeru czipa znalazca kota będzie mógł się z Państwem skontaktować. Numer czipa wprowadzany jest do ogólnoeuropejskiej bazy danych.

* Kociąt poszczególnych ras mogą dotyczyć jeszcze szczególne zalecenia /np. badania w kierunku kardiomiopatii u maine coon, wielotorbielowatości nerek u kotów perskich i egzotycznych itd/.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numerem 501 040 784

 

 

SCHEMATY SZCZEPIEŃ

----------------------------------------------

SCHEMAT SZCZEPIEŃ SZCZENIĄT:

6-8 tydzień życia nosówka i parwowiroza (specjalne szczepionki dla szczeniąt)
9-10 tydzień nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha (wirusowe zapalenie wątroby), kaszel kenelowy, ewentualnie dodatkowo leptospiroza
12-13 – tydzień jak wyżej

Dawkę przypominającą szczepionki podajemy po roku, a następnie co 3 lata.


Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Zgodnie z ustawą o zwalczaniu chorób zakaźnych, szczenię po ukończeniu 3-go miesiąca życia powinno zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie należy powtarzać co roku.


SCHEMAT SZCZEPIENIA KOCIĄT:

 

8-9 tydzień życia panleukopenia, katar koci

12-13 – tydzień jak wyżej

Powyższe szczepienia powtarzamy po roku, następnie co 3 lata.
W przypadku kotów wychodzących konieczne są też szczepienia przeciwko białaczce i wściekliźnie.


PLAN ODROBACZANIA SZCZENIĄT I KOCIĄT:


Odrobaczanie szczeniąt czy kociąt powinno się rozpocząć kiedy samica jest jeszcze w trakcie w ciąży. Dzięki temu maleństwa po urodzeniu mają mniej pasożytów, są zdrowsze i silniejsze. Pierwsze odrobaczenie miotu wykonuje się między 3 a 4 tygodniem życia, kolejne po 2 tygodniach. Dalszy schemat ustalany jest z lekarzem indywidualnie.


 

BIEGUNKI U PSÓW I KOTÓW, CZY SĄ GROŹNE ?

Jakie mogą być przyczyny biegunki u psów i kotów?

Biegunka to objaw kliniczny, który może towarzyszyć wielu jednostkom chorobowym. W niektórych przypadkach może towarzyszyć jej też gorączka, wymioty, ból w obrębie jamy brzusznej. Przyczyny biegunki u psów i kotów mogą być bardzo różne: od niegroźnych błędów żywieniowych, po poważne infekcje oraz zatrucia. Dlatego zawsze zwierzę z biegunką powinien zbadać lekarz weterynarii. Przyczyny mogą być następujące:

  • niewłaściwa dieta (np. nagła zmiana diety, alergia lub nietolerancja pokarmowa)
  • choroba zakaźna (wirusowe – np. parwowirus, nosówka lub  bakteryjne - np. E.coli)
  • zatrucie, toksyny
  • inwazja pasożytnicza – nicienie przewodu pokarmowego, pierwotniaki np. Gardia, kokcydia.
  • zaburzenia mikroflory jelit spowodowane antybiotykoterapią
  • sytuacje stresowe lub wyczerpanie
  • zapalenia jelit (IBD)
  • enteropatie różnego pochodzenia


Jakie są zagrożenia związane z biegunką?

Podstawowym zagrożeniem związanym z biegunką jest duża utrata wody i elektrolitów, co może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. W niektórych przypadkach biegunka przechodzi samoistnie, jednak zazwyczaj wymagana jest konsultacja z lekarzem weterynarii, gdyż w cięższych przypadkach może dojść do odwodnienia, stanu groźnego dla życia zwierzęcia. Szczególnie niebezpieczne i wymagające pilnej interwencji lekarza weterynarii są silne biegunki u szczeniąt i kociąt, zwierząt osłabionych lub małych ras.


Jak pomóc zwierzęciu z biegunką?

Należy czasowo odstawić pokarm i zapewnić swojemu pupilowi świeżą wodę do picia. Należy udać się do lecznicy weterynaryjnej, w celu ustalenia przyczyny biegunki i zalecenia przez lekarza właściwego leczenia i postępowania dietetycznego.

 


CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O BABESZJOZIE?


 O tym, że ugryzienie przez kleszcza jest niebezpieczne dla psów wie już chyba każdy posiadacz czworonoga. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z konsekwencji ugryzienia oraz skutków.


OBJAWY BABESZJOZY U PSA

Zazwyczaj właściciele zgłaszają się, ponieważ zwierzę nie wykazuje chęci do zabawy, nie chce jeść, jest słabe, apatyczne, czasem zatacza się, a jego mocz może zmienić barwę z żółtej na ceglastoczerwoną. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić duszności, przyspieszone bicie serca, wstrząs. Bywa, że zwierzę wymiotuje. Może mieć również problemy neurologiczne, ale jest to rzadszy przypadek. W badaniu klinicznym obserwujemy podwyższenie temperatury ciała, często powyżej 40°C, bladość lub zażółcenie błon śluzowych.

Nieleczona babeszjoza jest chorobą prawie zawsze śmiertelną. Wcześnie rozpoznana i leczona – zwykle uleczalną. Szybkie wykrycie jest bardzo ważne ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.

Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja właścicieli na złe samopoczucie pupila. Często w przebiegu babeszjozy dochodzi do uszkodzenia nerek oraz wątroby. Dość ciężkim powikłaniem jest również tzw. anemia hemolityczna, czyli rozpad czerwonych krwinek zwalczanych przez własny organizm psa. W takim przypadku niezbędne jest wprowadzenie leków immunosupresyjnych. Często w takim przypadku niezbędne jest również przetoczenie krwi.

JAK CHRONIĆ PSA PRZED TĄ CHOROBĄ?

Podstawą zwalczania choroby jest niedopuszczenie do bytowania kleszcza na psie. Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg preparatów antykleszczowych. Mogą to być krople, obroże, tabletki. Najważniejsze jest systematyczne podawanie tych preparatów, zgodne z zaleceniami producenta.

W przypadku obróż przeciwkleszczowych najważniejsze jest to, aby były one odpowiednio ścisło założone i noszone cały czas. Ponieważ zawierają one mikropory, kiedy są brudne – przetrzyjmy je mokrą szmatką. W szczególnych sytuacjach, p.. bardzo silnego „wysypu” kleszczy, warto połączyć ze sobą różne preparaty, np obrożę i kropelki, czy kropelki i tabletkę. Nie wolno tego robić w dowolny sposób.  Pamiętajmy, że są to leki! Wtedy znowu warto porozmawiać z LEKARZEM.

JAK USUNĄĆ KLESZCZA?

Dobrze nauczyć się również prawidłowego usuwania kleszczy. Im szybciej się to stanie – tym mniejsza szansa na zarażenie się psa. Pamiętajmy jednak, że kleszcze są również niebezpieczne dla nas, dlatego usuwajmy je tylko i wyłącznie w rękawiczkach.

WSZYSTKO W WASZYCH RĘKACH – bądźcie czujni i oglądajcie swojego pupila po każdym spacerze! Wasza reakcja w odpowiednim czasie uchroni go przed niemiłymi konsekwencjami babeszjozy. 

 c7adb3f345c9d8f47c624415e8016b1c936a0bff74988cc591f43d0bf614745e