Przygotowanie do badań i zabiegów
-
Dom-Vet Przychodnia Weterynaryjna, Warszawa Wesoła
-
Przygotowanie do badania ogólnego krwi:
- zwierzak przed badaniem powinien być na czczo minimum 8 godzin,
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej:- zwierzak przed badaniem powinien być na czczo około 10-12 godzin (szczególnie jeśli chodzi o USG przewodu pokarmowego lub nadnerczy),
- wodę należy odstawić na 1-2 godziny przed badaniem,
- na dzień wcześniej zalecane jest podanie Espumisanu (małe psy po 1 kaps. 3 x dziennie, średnie/duże psy 2 kaps. 3 x dziennie) oraz 1-2 kaps. w dniu badania rano oraz na 1h przed badaniem,
- w miarę możliwości staramy się aby pęcherz moczowy był wypełniony. W tym celu warto zwrócić uwagę na brak spaceru bezpośrednio przed badaniem (np. przed przychodnią).
-
Przygotowanie do badania RTG:
- do tego badania nie wymagane są specjalne przygotowania,
- czasami, aby możliwe było wykonanie wartościowego zdjęcia diagnostycznego w przypadku bólu, niestandardowej pozycji czy charakteru zwierzęcia, konieczne jest wykonanie zdjęć w premedykacji (w takiej sytuacji pacjenta należy przygotować według zasad przygotowania do znieczulenia/premedykacji (patrz poniżej).
Przygotowanie do znieczulenia ogólnego / premedykacji:Zalecenia dotyczą pacjentów, u których zaplanowane są zabiegi chirurgiczne, jak i tych które wymagają premedykacji do innych badań.
- zwierzak przed zabiegiem powinien być na czczo minimum 8-12 godzin
- wodę należy odstawić na 1-2 godzin przed zabiegiem
- powinien być w dobrym stanie ogólnym (brak niepokojących objawów ogólnych tj. kichanie, kaszel, biegunka, wymioty, podwyższona temperatura ciała)
- suczki i kotki nie mogą być w trakcie cieczki/rui
-
Przygotowanie do biopsji:
- postępowanie takie jak w przypadku USG (patrz wyżej)
- w przypadku, gdy do badania konieczna jest premedykacja postępowanie takie jak w przypadku premedykacji (patrz wyżej)
Przygotowanie do endoskopii:
- zwierzak przed zabiegiem powinien być na czczo 24 godziny
- wodę należy odstawić na 6 godzin przed zabiegiem
Jest to niezbędne aby uzyskać jak najlepszy obraz i ocenić wnętrze przewodu pokarmowego. Odpowiednie przygotowanie naszego pacjenta zmniejsza też ryzyko aspiracji płynnej zawartości do dróg oddechowych i w konsekwencji wywołania zachłystowego zapalenia płuc.